Нито една част от човешкия организъм не страда толкова често, както зъбите! Неумолимата статистика сочи, че с кариеса са запознати 98% от населението на света – практически всички. При това повечето предпочитат да не се задълбочават в причините за неговото възникване, а така също и в неговите последствия, приемайки проблема със стиснати зъби, като печална неизбежност. В резултат на това болните зъби станаха станаха нещо нормално, а здравите – щастливо изключение. А кариесът е такова заболяване, че спазвайки редица условия може да бъде избегнато.
Природата ни е подарила 2 набора зъби : 20 млечни и 32 постоянни. Изпадането на първите както е известно е закономерен процес, а загубата на постоянен зъб е резултат от заболяване на самия зъб или на обкръжаващата го тъкан. Названието кариес произтича от латинската дума “KARIES“ (гниене). В действителност при възникване на това заболяване произтичат съвсем други процеси. А именно – разрушаването на твърдата тъкан на зъба, което започва с разтваряне на минералните вещества, намиращи се в неговия състав. В резултат се образуват кухини с тенденция за постоянно увеличение. Работата е в това, че зъбите са покрити с емайл, състоящ се основно от минерални вещества. Под него скелета се състои от дентина – по-малко твърда, полуорганична структура, а вътрешността на зъба се запълва от пулпа – съдове, нерви и т.н. Най – силно уязвимата тъкан за кариеса е средната част – дентина, защото той има многобройни канали и съдържа колагенови влакна, явяващи се любима храна за микроорганизмите, намиращи се в устната кухина и които се считат за основна причина за възникване на кариеса. Преработвайки остатъците от храната, задържана по зъбите, те способстват за образуване на органични киселини, които на свой ред нарушават киселинния баланс, за който така много се говори в Т В. рекламите. В устата се създава кисела среда, която започва да върши своето кариозно дело. Разрушаването на кристалите на минералните вещества, намиращи се в състава на емайла, довежда до възникване на началния стадий на кариеса. Този процес на измиване на минералните вещества се нарича деминерализация. Слюнката подържа неутрална среда в устната кухина и помага на реминерализацията. Нормално е да съществува динамично равновесие между постоянно протичащите процеси на де- и реминерализация. Затова от най-важно значение е характера на храненето. В частност за появата на кариес влияе употребата на сладко и високо усвояеми въглехидрати, които се разлагат до крайни продукти в устната кухина. На първо място стои захарта. Излишъкът на въглехидрати в кръвта, качествено изменя свойствата на слюнката и тя не може да защитава зъбите, което понижава устойчивостта на емайла към действието на микроорганизмите, т.е. способства за развитие на кариес. Кариесът не възниква изведнъж, а преминава през цели четири стадия.
Болестта започва с тъй наречения стадий на малки петна, когато кариесът е едва забележим и неосезаем. В този период стоматологът може да назначи реминерализираща терапия – курс на лечение с флуориди. В резултат петното може напълно да изчезне или да намали размера си. Ако пропуснете този момент, на мястото на петното възниква малка дупчица. Това е повърхностен кариес, характерен признак за който е възникващата болка от химически (сладко, солено, кисело) или температурни (студено, топло) дразнители. Той не остава дълго повърхностен, à бързо преминава в среден, а след това и в дълбок кариес. Стоматологът не може да излекува вашите зъби, тъй като те нямат способността да регенерират себе си, както кожата и косата. При кариеса болната тъкан на зъба трябва да бъде премахната, а възникналата на нейното място дупка – плътно запечатана със зъбна пломба. За да не докарате Вашите зъби до тази крайност не трябва да забравяте за профилактиката на кариеса.
За по-голяма ефективност трябва да се следи за едновременното действие на няколко основни рискови фактора. На първо място трябва да обърнем внимание на ХРАНЕНЕТО. Дефицитът на белтъчини, витамини, минерали, а така също увеличението на въглехидрати се отразява отрицателно на здравето на зъбите и венците. Той благоприятства за развитие на кариозен процес. А какво е необходимо за нашите зъби. Преди всичко КАЛЦИЙ. Той е основният компонент на емайла. Недостигът на този макроелемент в организма се компенсира за сметка на калция от зъбите и костите, които се деминерализират. Това се отразява неблагоприятно още преди раждането. Учените са установили, че деца на майки, увеличаващи се по време на бременността по сладко, и не получаващи с храната достатъчно количество калций, имат по-слабо минерализиран емайл, отколкото при другите деца. Не по – малко важен за здравите зъби е ФЛУОРЪТ. Той повишава устойчивостта на емайла към органичните киселини и помага на калция да фиксира неговите йони в твърдата тъкан на зъба. Той не позволява размножаването на микроорганизми в устната кухина и помага за неутрализиране на киселата среда. Важно е, че ФЛУОРЪТ е от тъй наречените незаменими вещества (микронутриенти), които не се синтезират в организма, а постъпват от вън - с питейната вода и храната. Но за съжаление, в повечето региони концентрацията на флуор във водата е много ниска, по-малко от 0.5 мг./л., при оптимално съдържание – 0.8-1.5мг./л.
Хранителните продукти, съдържащи флуор са риба, чай, зърнени храни. Но за съжаление и при тяхната употреба, в организма не постъпва достатъчно количество ФЛУОР, тъй като от хранителните продукти той се усвоява много по-малко, отколкото от питейната вода. Именно по тази причина лекарите винаги съветват да се приема ФЛУОР допълнително.
В състава на зъбния емайл влизат също Магнезий, Желязо, Цинк, Мед и други минерални вещества.
За предотвратяване на кариеса голяма роля играят Вит. А и Вит. С. Те подобряват състоянието на венците, засилват процесите на регенерация и намаляват кървенето, също така повишават общата съпротивителна способност на организма. Вит. С в повишени дози е в състояние буквално за половин час да укрепи капилярите в тъканта на венците. С куриерската скорост на Вит. С действа и незаменимия Калций. Този дует е достойна конкуренция на работата на стоматолога. Освен витаминно – минералния състав на храната, голямо значение има и нейната плътност, тъй като за да функционират нормално нашите зъби трябва да изпитват постоянно напрежение. Изключителната употреба на мека храна не изискваща дъвчене, довежда до сериозни заболявания на зъбите и венците. Затова много добре е да включваме в храненето си пресни зеленчуци и плодове, които не само насищат организма ни с витамини и влакна, но и изчистват зъбите и масажират венците. Честото хранене също има значение. Доказано е, че то повишава риска от заболявания, тъй като довежда до намаляване на РН в слюнката в продължение на часове. А навика да се храним често, повече от 6 пъти в денонощие предизвиква в устната кухина постоянна кариесогенна ситуация. Трябва да запомним, че тъканите на зъбите ни имат различна плътност и топлопроводимост. Затова ако създаваме периодически резки температурни разлики в устната кухина, употребявайки едновременно топла и студена храна, то емайла започва да губи своята здравина, а заедно с това и красивия външен вид за сметка на появилите се микропореси.
Като цяло профилактиката на кариеса се заключава, преди всичко в правилното хранене, допълнителния прием на необходимите витамини и минерални вещества.
Това, че с продуктите на Компания VISION се появи възможност лесно да изпълняваме тези условия, ни дава основание, оптимизъм и твърда увереност, че ослепителните усмивки на дистрибуторите и клиентите на VISION ще ги съпътствуват към УСПЕХА.
ВАЖНО:
Какаовият прах, намиращ се в ЛАЙФПАК ДЖУНИЪР съдържа вещества, предотвратяващи образуването на кариес.
BE BIG ( бъди голям ) съдържа екстракт от бамбук с високо съдържание на органичен Силиций, Калций, Вит. В1 и вит. D и макроелементи. Силицият е един от най-важните микроелементи, влизащ в състава на нашия организъм. Той участва в абсорбирането на Калций, Магнезий, Фосфор, Калий, Натрий, Сяра, Алуминий, Кобалт и много други елементи. |